Krav Maga

b_250_200_16777215_00_images_KravMaga_plakat-krav-maga.jpg

        Czym jest krav maga? Pewnie nie raz na filmach sensacyjnych widziałeś zapierającą dech w piersiach walkę, w której jednym ruchem ręki można było powalić na ziemię napastnika. To właśnie jest krav maga. Mimo widowiskowej techniki, służy ona przede wszystkim do samoobrony. W treningu krav magi może wziąć udział każdy, a nauka chwytów wymaga dużego zaangażowania i dyscypliny. Owocem naszym starań będzie niebywała siła fizyczna i psychiczna. Sprawdź, co to jest krav maga, jak wygląda trening samoobrony oraz dowiedz się, jakie są najskuteczniejsze chwyty krav magi.

       Krav maga oznacza w języku hebrajskim „walkę wręcz”. Jednak każdy, kto miał styczność z tą techniką samoobrony wie, że chwyty krav magi nie polegają jedynie na pracy rąk, ale na użyciu niemal całego ciała. W przypadku militarnej odmiany krav magi do walki stosuje się nawet broń lub przedmioty znajdujące się dookoła!

Co to jest krav maga?

       Krav maga to system walki przeznaczony dla Sił Obronnych Izraela, stworzony przez Imiego Lichtenfelda w latach 30-tych XX wieku. Jest mieszanką kilku stylów i technik walki, m.in. judo, jiu jitsu, muay thai, boksu i zapasów. Krav maga od początku swojego powstania wykorzystywana była przez służby mundurowe: wojsko, policję, jednostki specjalne, ale niebywała skuteczność i funkcjonalność tego systemu walki spowodowały, że stał się on popularny także wśród zwykłych ludzi.

Treningi krav magi zakładają naukę samoobrony w taki sposób, aby uczestnik pozyskał najwyższej wartości umiejętności obrony siebie oraz potrzebujących.

         Krav maga wykorzystuje naturalne wzorce ruchowe człowieka oraz naturalne odruchy, które mamy, kiedy przyjdzie nam się bronić przed atakiem. Podczas treningu krav magi największy nacisk kładzie się na obronę lub atak w rzeczywistych sytuacjach potencjalnego zagrożenia. Chwyty wykorzystywane podczas krav magi mogą trwale uszkodzić napastnika. Główne chwyty krav magi to dźwignie, pchnięcia, kopnięcia i uderzenia. Stosuje się je najczęściej w bardzo czułe okolice twarzy i głowy, jamy brzusznej, miejsc intymnych oraz stawów.

     Trening krav magi rozpoczyna się od rozgrzewki kardio, która ma poprawić kondycję uczestnika. Następnie najczęściej przechodzi się do ćwiczenia pozycji bojowych oraz nauki trzymania gardy. Późniejsze etapy treningu zależą od instruktora, ale zazwyczaj wykonuje się konkretne chwyty krav magi w parach. Instruktor na początku zajęć wytłumaczy także sens krav magi i opowie o najważniejszych zasadach i regułach, których należy przestrzegać na treningu i poza nim.

     Trening krav magi zakłada kilka bardzo ważnych zasad. Wśród nich obowiązuje między innymi zasada minimalizacji ruchów i maksymalizacji skuteczności. Oznacza to, że dzięki treningom możesz nauczyć się jednym ruchem unicestwić napastnika. Jednocześnie, nauczysz się także podejmować jak najmniejsze ryzyko własnych działań. Będziesz potrafił szybko ocenić sytuację zagrożenia i dopasować do niej odpowiednie chwyty i ruchy tak, aby tobie nie stała się krzywda, a twój przeciwnik został skutecznie powstrzymany.

     Trening krav magi to nie tylko nauka fizycznych umiejętności, ale także nabywanie zdolności psychicznych. Chodzi tu o umiejętność zachowania zimnej krwi oraz spokoju w sytuacjach niezwykle stresujących. Taką sytuacją z pewnością jest zagrożenie życia w momencie, kiedy ktoś atakuje nas i chce nam zrobić krzywdę. Co więcej, krav maga uczy także pewności siebie i zdecydowanej postawy. Tu nie ma miejsca ani czasu na to, a by się wahać. Nasze ruchy muszą być pewne i nieomylne, ponieważ może zdarzyć się, że okazję do ich wykonania będziemy mieć tylko raz. Podczas treningu krav magi nauczysz się także przewidywać sytuacje zagrażające twojemu życiu oraz takie rozpoznawać. Mimo wszystko ten styl walki nie zakłada ataków, ale przede wszystkim obronę. Krav maga nauczy cię unikania sytuacji konfliktowych tak, aby ani tobie ani przeciwnikowi nie stała się niepotrzebna krzywda.

     Krav maga korzysta z wielu technik sportów walki, stąd bardzo często wykorzystuje się w niej liczne ciosy sierpowe, ciosy proste, uderzenia głową, kopnięcia, rzuty na ziemię, ciosy łokciami i inne. W militarnej odmianie krav magi do walki stosuje się broń zewnętrzną, ale podczas zwykłego treningu uczy się także wykorzystywać wszystko, co można znaleźć wokół siebie w trakcie ataku. Może to być klucz od domu, torebka, kij lub metalowy drążek. Krav maga uczy, że w sytuacjach zagrożenia życia nie powinniśmy wahać się sięgać po nawet najprostsze przedmioty w celu obrony.

Zasady krav magi

     W krav madze przestrzega się czterech następujących zasad samoobrony:

 1. Unikaj niebezpiecznych miejsc oraz sytuacji.
 2. Jeśli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, powinieneś jak najszybciej oddalić się z zagrożonego miejsca.
 3. Jeśli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, walcz z pomocą każdego znalezionego lub posiadanego przedmiotu, który może ułatwić ci walkę.
 4. Jeśli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i nie masz dostępnych żadnych przedmiotów do walki, walcz bez ograniczeń, dając z siebie wszystko.

Efekty trenowania krav magi

       Efekty trenowania krav magi dotyczą sfery fizycznej oraz psychicznej. Po treningu krav magi z pewnością będziesz zwinniejszy, a twoja reakcja ruchowa szybsza. Ponadto, krav maga znacząco wpłynie na poprawę sylwetki i umięśnienia, ponieważ trening ten jest niezwykle wyczerpujący. Wrosną także twoja wydolność fizyczna oraz wytrzymałość. Ten styl samoobrony wpłynie również na twoją psychikę. Jak? Staniesz się pewniejszy siebie, uwierzysz we własne możliwości, będziesz emanować charyzmą oraz wykazywać się większym zdecydowaniem. Krav maga udowodni ci, że jeśli chcesz, to możesz wszystko! Nawet pokonać napastnika jednym ruchem. Tu nic nie stoi na przeszkodzie. Ważne jest zaangażowanie, zawziętość i regularność w treningach.

Wady i zalety krav magi

Zalety:

 • nabycie umiejętności samoobrony,
 • możliwość pomocy potrzebującym,
 • zwiększona wytrzymałość i wydolność fizyczna,
 • podkręcony metabolizm,
 • przyrost masy mięśniowej i wyrzeźbienie mięśni,
 • zwiększona siła fizyczna,
 • większa pewność siebie,
 • zachowanie spokoju i rozwagi w sytuacjach stresowych.

        Umiejętność samoobrony nie ma żadnych wad. Krav maga staje się niebezpieczna tylko wtedy, kiedy wykorzystujemy ją do niewłaściwych celów. Jeśli naukę krav magi rozpocznie osoba, która nie stosuje się do jej kodeksu i nie przestrzega głównych zasad samoobrony, to nabyte przez nią umiejętności mogą stanowić zagrożenie dla innych.

 

 

Jak zacząć?

Jak zacząćCo zrobić, aby zostać członkiem klubu? Więcej w rozwinięciu.

O klubie

O klubie Naszym celem jest propagowanie oryginalnego japońskiego karate, czyli karate tradycyjnego. 
Karate może nauczyć się każdy...

Czym jest karate?

Czym jest karate?Poprzez karate tradycyjne człowiek zyskuje środki do poszerzenia i pogłębienia swych zdolności fizycznych i umysłowych.

Informujemy także, że ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookie, które zapisywane są w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej informacji zawiera się w zakładce Polityka prywatności

Akceptuję